Pojmenování stanic metra D
Názvy stanic metra možná na první pohled působí jako detail. Ve skutečnosti ale zůstávají v mapách města i v každodenním životě Pražanů na desítky let. Právě proto podle mě stojí za to vést debatu o tom, jak se budou jmenovat budoucí stanice linky D na území Prahy 4. Jako zastupitel Prahy 4, čtyřkový patriot a náměstek primátora Prahy to nevnímám jen jako technickou otázku, ale také jako součást identity jednotlivých čtvrtí.
Místopisná logika
Hezkým příkladem je už dříve používaný pracovní název Dvorecký most. Ten přirozeně vychází z místopisného označení na Praze 4 a právě i proto si ho lidé při veřejném hlasování osvojili. Podobný princip by měl podle mě platit i u dalších názvů. U stanice Pankrác je situace poměrně jasná. Jde o zavedený dopravní uzel a název, který lidé běžně používají.
Zachování kontinuity je v takových případech důležité hlavně pro orientaci cestujících. Na názvech jako „Nemocnice Krč“ nebo „Nádraží Krč“ také oceňuji jednoduchost a logiku. Jsou jasné, přehledné a dobře fungují jak pro místní, tak pro návštěvníky Prahy.
Problematické názvy
Debata je ale zajímavější u dalších stanic. U původně zvažovaného názvu „Náměstí Bratří Synků“ mi dává větší smysl jednodušší a přirozenější označení „Nusle“. Odpovídá poloze stanice v dolní části Nuslí a zároveň počítá s tím, že budoucí výstupy nebudou směřovat jen na samotné náměstí.
Podobně vnímám i pracovní název „Olbrachtova“. Myslím si, že názvy stanic metra by neměly být spojovány s osobnostmi spjatými s komunistickým režimem. Veřejný prostor by měl odrážet hodnoty svobodné společnosti. Proto mi jako vhodnější připadá název „Ryšánka“, který vychází z místní historie, je zažitý a odkazuje na nedalekou usedlost.
Otázky ve mně vyvolává také návrh „Tempo“ místo původních Nových Dvorů. Název Tempo je spojený se sportovními areály a oddíly na území Prahy 4 a 12, což může být pro část lidí matoucí. „Nové Dvory“ mají naopak jasnou místní identitu a z pohledu orientace mi přijdou srozumitelnější.
Právě jednoduché, místopisně ukotvené a přirozené názvy podle mě dávají největší smysl. A stejným pohledem budu k debatě o názvech stanic metra D přistupovat i na budoucím jednání Rady hl. m. Prahy.
Komentáře k článkům
-
Eduard Marek ze Spořilova se stal čestným občanem Prahy 4
-
Ladislav Fišer
29.01.2019 12:31
Jsem jedno jeho vlče z Karlína. Byl to frajer a bylo mě ctí, že jsem byl jako skaut v jeho oddíle.
-
Ladislav Fišer
29.01.2019 12:31
Napsali jinde
-
TOP 09: ANO, SPD a Motoristé chtějí ušít zákon o střetu zájmů na míru Andreji Babišovi. Sněmovna dnes řeší také chaos kolem stavebního zákona
TOP 09 - Tiskové zprávy 10.06.2026
Číst více...
TOP 09 považuje debatu za nezbytnou vzhledem k novým okolnostem, které vyvolávají vážné otázky ohledně[…] -
Senátor Třetina navrhuje daňové úlevy pro dobrovolné hasiče. Pilotní průzkum v terénu ukazuje stoprocentní podporu
TOP 09 - Tiskové zprávy 07.06.2026
Číst více...
Dobrovolní hasiči představují základní bezpečnostní síť našeho venkova, přesto jim stát pro rok 2026 drasticky[…]





